تبدیل پایان نامه به کتاب

عنوان:

فرهنگ اصطلاحات زندان و مجازات

نویسنده:

کمال پارسا کیا

پیشگفتار مترجم

مفهوم زندان و مجازات در دنیای امروز با چالش‌های فراوانی روبرو است و تغییرات فراوانی پیش رو دارد. افزون بر این، تأکید فراوان بر مهارت و صلاحیت‌های تخصصی، طیف جدیدی از مفاهیم و انگاره‌ها را به واژگان زندان و کیفرشناسی افزوده است. از طرفی دوره‌های مربوط به زندان و زندانبانی بخش مهمی از رشته‌های کیفرشناسی و عدالت کیفری را تشکیل می‌دهند که بخاطر وسعت و عمق این حوزه برای بسیاری از دانشجویان و افراد شاغل در آن بسیار پیچیده هستند.

فرهنگ اصطلاحات پیش رو، بعنوان اولین فرهنگ اصطلاحات تخصصی در این زمینه، مفاهیم کلیدی، نگاه‌های نظری و سیاست‌گذاری‌های مربوط به زندان و مجازات را تبیین می‌کند. این کتاب یک جلد از مجموعه فرهنگ‌های توصیفی است که در حوزه عدالت کیفری نگاشته شده و جامعه هدف آن هم دانشجویان و پژوهشگران و هم افرادی است که در عمل در این حوزه مشغول هستند. بدون شک این منبع بعنوان منبعی جامع که خلاصه‌ای از مفاهیم این حوزه را بدست می‌دهد برای کلیه مخاطبان بسیار مفید واقع خواهد شد.

هر مدخل شامل صورت فارسی وانگلیسی اصطلاحات و توضیح مختصری در مورد مفهوم مربوطه است. البته در نسخه اصلی کتاب که به زبان انگلیسی منتشر شده است هر مدخل شامل صورت انگلیسی، توضیح مختصر، مقاله‌ای توصیفی و منابع مربوطه است که در نسخه کامل ترجمه شده کتاب در آینده منتشر خواهد شد. مدخل‌ها طبق کتاب اصلی به تربیت حروف الفبای انگلیسی تنظیم شده‌اند تا در صورت نیاز به مراجعه به کتاب اصلی، مخاطبان بتوانند به آسانی به مطالب دست پیدا کنند.

در مورد معادل‌های استفاده شده در فرهنگ اصطلاحات حاضر، لازم بذکر است که ترجمه بسیاری از مدخل‌ها بصورت پراکنده در مجله اصلاح و تربیت، بعنوان تنها مجله تخصصی در زمینه علوم زندانبانی (وابسته به سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور) به چاپ رسیده و پیشنهادات صاحب‌نظران این حوزه در آنها بکار گرفته شده است.

لازم می‌دانم از کلیه دوستان و همراهانی که در زمینه گردآوری و ویرایش مجموعه حاضر من را یاری رسانده‌اند قدردانی کنم، اگرچه هرآنجه کاستی است بر عهده نگارنده می‌باشد. در پایان لازم است بیش از هر چیز از همراهی و همگامی همسر و دخترم در ترجمه و تدوین کتاب حاضر تشکر کنم.

کمال پارساکیا

 

نهضت مخالفت با زندان

Abolitionism

این اصصلاح در توصیف حرکت‌ها و جریان‌هایی بکار می‌رود که در پی به چالش کشیدن زندان، بعنوان پاسخی در برابر ارتکاب جرم هستند. پیروان نهضت مخالفت با زندان معتقدند که مفهوم زندان با شکست مواجه شده و انجام اصلاحات در آن امکانپذیر نیست و بنابراین باید ریشه‌کن شود. بعلاوه، این گروه مدعی هستند که زندان بر نابرابری‌های اجتماعی دامن می‌زند. بطور کلی، نهضت مخالفت با زندان بیشتر حامی اصلاح فرهنگ غالب جامعه است تا شخص زندانی و بر این باور است که جرم، ساختی اجتماعی و نتیجه ساختار جامعه است.

حکم                

 Adjudications          

احکام در زندان‌ها عبارتند از دادرسی‌های انضباطی داخلی مربوط به نقض قوانین زندان. رئیس زندان مسئولیت اجرای دادرسی و تصمیم‌گیری در مورد مجازات را، مطابق مجازات‌های موجود تعیین شده در قوانین، بعهده دارد.

آماده‌سازی برای آزادی                          

Adjusting to release

انطباق با آزادی به همان اندازه انطباق با حبس دشوار است. زندانیان آزاد شده باید شیوه کسب موفقیت در جامعه را در کنار مشکلات فراوان خود، از جمله بدنامی، انزوای اجتماعی و فقدان منابع لازم، بیاموزند.

 

 

زندانیان سالخورده         

 Ageing prisoners

اصطلاح زندانیان سالخورده اشاره دارد به آن بخش از جمعیت زندانیان که نسبت به میانگین سن زندانیان مسن‌تر هستند.

مجازات های جایگزین زندان

 Alternatives to prison

با توجه به افزایش جمعیت زندان‌ها نیاز به فراهم آوردن مجازات‌های جایگزین زندان بیشتر احساس می‌شود. مجازات‌های جایگزین زندان که امروزه از سوی محاکم قضائی اعمال می شوند عبارتند از جبران خسارت وارده به جامعه از طریق کار اجباری بدون مزد در واحدهای خدماتی دولت، برنامه‌های اصلاحی، برنامه‌های ویژه مجرمان سابقه‌دار و مراکز ویژه زنان.

معماری زندان   

Architecture

معماری زندان یک اصطلاح سمبلیک و استعاری و به معنی رژیم داخلی زندان و/ یا فلسفه کیفری حاکم بر آن است. از جمله مسائلی که ممکن است تا حد زیادی تحت تأثیر معماری زندان قرار گیرند عبارتست از میزان خشونت، مصرف مواد مخدر و روابط زندانیان و کارکنان زندان.

 

حسابرسی        

 Audit

حسابرسی در اصل عبارتست ازیک ابزار مالی و مدیریتی برای حصول اطمینان از درستی حساب‌ها و حاکمیت سازمانی کارا. این روش‌شناسی در زندان بعنوان بخشی از مدیریت عملکردی گسترده‌تری استفاده شده است. در ابتدا حسابرسی بعنوان ابزاری برای اندازه‌گیری انطباق با الزامات امنیتی بکار برده می‌شد، اما رفته رفته در زمینه‌های مختلفی بکار برده  شده است. اخیراً تمرکز بیشتری بر توسعه حسابرسی بمنظور سنجش کیفیت زندان بوجود آمده است.

تفکیک مجازات             

 Bifurcation

این اصطلاح در سال 1977 توسط آنتونی باتومز[1] بکار گرفته شد و به تفکیک مجازات جرایم بزرگ و کوچک اشاره دارد. امروزه در مورد مجرمان خطرناک از محکومیت‌های زندان طولانی مدت و در مورد مجرمان جزء از مجازات های جایگزین حبس استفاده می‌شود. این راهبرد به دولت‌ها این امکان را می‌دهد که جمعیت زندان‌ها را کنترل کنند و در عین حال امنیت جامعه را در برابر مجرمان خطرناک و سابقه دار حفظ نمایند.

 

طبقه بندی و تخصیص   

 Categorization and allocation

طبقه‌بندی به فرایند ارزیابی زندانیان بر اساس خطر مبادرت به فرار و میزان خطرآفرینی برای سایرین اطلاق می‌گردد. این سیستم بمنظور تعیین سطح امنیتی مناسب برای نگه داشتن زندانی مربوطه بکار گرفته می‌شود. تخصیص عبارتست از فرایند اختصاص دادن زندانیان به زندان‌های مختلف بمنظور تأمین سطح امنیتی مورد نظر. این فرایند نیازهای شخصی و تأمین خدمات مناسب را نیز در نظر می‌گیرد.

 

زندانیان طبقه الف                     

Category A prisoners

زندانیانی که بیشترین خطر را برای جامعه ایجاد می‌کنند و در بالاترین سطح امنیتی از آنها مراقبت می‌شود. یکی از اهداف بنیادین خدمات زندان جلوگیری از فرار این نوع زندانیان است.

زندانیان معروف 

 Celebrity prisoners

توجه بیش از حد جامعه به اشخاص مشهور در رسانه‌ها مشهود است، و اخبار مربوط افراد مشهوری که در زندان بسر می‌برند بیشتر در رسانه‌ها منعکس می‌شود. در برخی موارد نیز مجرمان زندانی بخاطر نوع جرم خود به افراد مشهور تبدیل می‌شوند. به همین صورت، افراد مشهوری که روانه زندان می‌شوند نیز خوراک خوبی برای رسانه‌ها تأمین می‌کنند.

آموزش دینی در زندان

Chaplaincy

مسئول مذهبی زندان نقش مهمی در زندان ایفا می‌کند. مسئول مربوطه وظیفه تأمین تسهیلات مربوط به انجام مراسم دینی در زندان را بعهده دارد.

حفاظت از کودکان          

 Child protection

قانون زندان‌ها را مکلف نموده است که کودکان در حبس و سایر افرادی را که بدلایل دیگر با زندانیان در ارتباط هستند مورد حمایت قرار دهند.

کودکان در حبس                       

 Children in custody

کودکان در حبس به زندانیان زیر 18 سال اشاره دارد، که غالباً نوجوان نامیده می‌شوند.

[1] Anthony Bottoms